top of page

ציפוי מתכות בשיטת PVD - Physical Vapor Deposition

"איכות חיתוך מעל למצופה"

עולם המתכות לתעשייה מתקדם בקצב מסחרר – וזה כולל גם את תחום הציפויים. אלרן, שמייצרת כלי חיתוך מדויקים לחברות המובילות בתעשייה, מתמחה בציפוי מתכות בשיטה המתקדמת PVD שמשפרת ביצועים, מונעת שחיקה לאורך זמן, מגדילה באופן משמעותי את קושי המוצר ומונעת קורוזיה.

כחברה מובילה לייצור כלי חיתוך בהזמנה אישית, אלרן מעניקה ללקוחותיה שירותי ציפוי מתכות בהתאם לשיטה המתקדמת  PVD. עמוד זה מספק רקע כללי על ציפוי PVD למתכות, מונה את יתרונותיה של שיטת ציפוי זו, ומתאר את מכלול השירותים שלנו בתחום.

מהו ציפוי PVD?

תהליך ציפוי PVD (Physical Vapor Deposition) : 

בשלב ראשון מתבצעת שטיפה למוצרים המיועדים לציפוי בתהליך כימי מיוחד במערכת ניקוי סגורה בשיטת אולטהסוניק , מערכת שטיפה זו הינה אוטומטית לחלוטין בתנאי חום וואקום ומאושרת מטעם איכות הסביבה.

בשלב שני, לאחר תהליך העיקור, הכלים נטענים בתנור הציפוי באמצעות מערכות דפינה ייחודיות לכל מוצר ומכאן למעשה מתחיל תהליך הציפוי.

כיצד מתבצע הציפוי ?  

בתנור קיימים יסודות של מתכות בהתאם לציפוי הנדרש והינם במצב מוצק ונקראים "מטרות". בתחילת התהליך מתבצע בתנור תהליך של היווצרות וואקום וחימום לטמפרטורה גבוהה ומבוקרת. בשלב השני מתבצע תהליך היידוי של המטרות המוצקות עד שהופכות למצב גז תודות למעגל מתח חשמלי גבוה ש"מפציץ" את המטרות ומשחרר אטומים מיסודות של "המטרות"  המתעבים על המוצרים/ הכלים שבתנור. בתהליך זה מתבצע ציפוי רב שכבתי על הכלים . עובי הציפוי מבוקר ובדרך כלל עובי הציפוי הינו לא יותר מספר   בודד של מיקרונים.

מעבר לתהליך הייחודי של יצירת הציפוי, מה שמאפיין את ציפויי ה-PVD היא קשיות גבוהה ועמידות בהתנגדות לשחיקה. קשיות זו מסוגלת לשפר את אורך חייהם של כלי החיתוך עד לפי חמש מאורך החיים המקורי שלהם. בנוסף, ציפוי PVD מאפשר עיבוד שבבי מהיר יותר, מה שמקצר תהליכים ומוריד את עלויות העיבוד.

מהו ציפוי PVD?
ציפוי PVD – רקע כללי

ציפוי PVD – רקע כללי

על מנת להבין לעומק את היתרונות של ציפוי מתכות ב-PVD, עלינו להבין את התנאים להיווצרותה של שיטה זו בתעשייה. בשנים האחרונות, תעשיית מתכות זינקה קדימה והחלה לעשות שימוש בסגסוגות מורכבות ובפלדות קשות במגוון רחב של תחומים. עקב כך, גם תהליכי עיבוד המתכות התקדמו, ועברו בהדרגה שינויים טכנולוגיים מרחיקי לכת. אחד השינויים המרכזיים הוא המעבר ההדרגתי של ייצור כלי החיתוך של תהליך העיבוד השבבי ממתכת היי-ספיד לחומרי גלם באיכות גבוהה במיוחד, כגון מתכת קשה (מתק"ש), יהלום וחומרים קרמיים.

במהרה, גילתה תעשיית המתכות שכלי החיתוך המתקדמים עושים עבודה נפלאה, אך קיימת שחיקה מוגברת של הכלים – במיוחד כשנדרש לעבד פלדות קשות וסגסוגות של נירוסטה או טיטניום. הצורך לייצר פתרון שיגן על כלי החיתוך משחיקה – במיוחד בתנאי עיבוד שבבי מהירים – הוביל את התעשייה אל תחום ציפויי ה-PVD.

ציפוי PVD – סוגים ושימושים

ישנם סוגים שונים של ציפויי PVD בתעשייה. המוכרים ביותר הם ציפויים מבוססי טיטניום כגון TiN, TiCN, ALTiN ו-TiAIN. למעשה, כיום הציפויים הנפוצים ביותר הם ציפויים טיטניום אלומיניום ניטריד (TiAIN) וציפוי המתקדם ביותר כיום, אלומיניום טיטניום ניטריד (  (AlTiNהמעניק למתכת גוון שחור.

עם השנים, הפך ציפוי ה-PVD לסטנדרט בתעשיית העיבוד השבבי. כיום, מרבית כלי החיתוך לעיבוד שבבי מצופים בציפוי PVD. העוצמה והאמינות הגבוהה של ציפויים אלו גרמו לתעשיות רבות לאמצם בחום – החל מתעשיות התעופה והרפואה ועד לתעשיות הרכב, הנשק והאופטיקה.

ציפוי PVD – סוגים ושימושים
ציפוי ה-PVD של אלרן

ציפוי ה-PVD של אלרן

כמומחית לייצור כלי חיתוך, חברת אלרן מספקת ללקוחותיה את האפשרות להזמין כלים בציפוי טיטניום ניטריד (TiN), ציפוי אלומיניום טיטניום (AITiN) וציפויים נוספים. הבחירה בסוג הציפוי מתבצעת ביחד עם המומחים שלנו, בהתאם לסוג המוצר, ייעודו, והרכב המתכות שממנו הוא עשוי.

 

באלרן, אנחנו מצפים כלי חיתוך סטנדרטים וגם כלי חיתוך מיוחדים שעוצבו בהתאמה אישית לצרכים ייחודיים. בין המוצרים שאנחנו מצפים ניתן למצוא מקדחים, מקדדים, מברזים, כרסומים, שקענים , כלים צורתיים ולוחיות לחריטה וכרסום. ציפוי PVD מעניק לכל כלי חיתוך הגנה משופרת כנגד שחיקה, מהירות חיתוך גבוהה יותר וביצועים טובים יותר. כתוצאה מכך, המרווחים בין זמני התחזוקה מתארכים וה-value for money של כלי החיתוך עולה

באופן משמעותי.

 

ציפוי PVD מגן היטב גם על מוצרי מתכת שאינם כלי חיתוך. בהתאם לכך, אנחנו מצפים מוצרי ורכיבי מתכת שונים עבור לקוחותינו הפועלים בתעשיות הבטחון, התעופה, החקלאות, הרפואה והנשק. 

 

מערך הציפויים של אלרן ממוקם "בבית" במפעל החברה. ציפוי הכלים מתבצע על ידינו במהירות ובדיוק מירבי – ללא תלות בספקי משנה. תהליך הציפוי מתבצע בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה, ועובר בקרת איכות פנימית קפדנית.

מעוניינים במידע נוסף על ציפוי מתכות?

רוצים להתייעץ איתנו בנוגע לציפוי כלי חיתוך?

צרו קשר עוד היום. נשמח לסייע גם לכם. 

bottom of page